1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 5 ayda 20 bin kiloya yakın atık toplandı

5 ayda 20 bin kiloya yakın atık toplandı

5 ayda 20 bin kiloya yakın atık toplandı

Değerlendirilebilir atıkların kaynağından ayrı toplanması için yaklaşık 5 ay önce Yenimahalle’nin 11 noktasına Mobil Atık Getirme Merkezi yerleştiren Yenimahalle Belediyesi, atıklarla dolup taşan merkezleri geri dönüşüme göndermek üzere boşaltıyor.

Pazartesi ve perşembe olmak üzere haftada iki kez kontrol edilerek, ayrı ayrı atıkgirişlerinden kağıt, plastik, metal, cam, elektronik atık, bitkisel yağ ve atık pil olmak üzere 7 kalemde toplanan atıklar, türlerine göre toplanıp geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor ve ekonomiye kazandırılıyor. 5 aylık süreçte toplanan 19 bin 352 kilo atığın geri dönüşüme kazandırılmasıyla 126 yetişkin ağacın kesilmesinin önüne geçilerek, 120 milyon litre içme suyunun ve 188 milyon 900 bin metreküp alanın kirlenmesi önlendi.İlerleyen dönemlerde mobil atık getirme merkezlerinin sayılarını arttırmayı hedeflendiklerini söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Çevre kirliliği herkesin duyarlı olması gereken bir konu” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/5-ayda-20-bin-kiloya-yakin-atik-toplandi-41286234

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap