1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Atık Yönetimi Sempozyumu Antalya’da Düzenlendi

Atık Yönetimi Sempozyumu Antalya’da Düzenlendi

Atık Yönetimi Sempozyumu Antalya’da Düzenlendi

Atık Yönetimi Sempozyumu Antalya’da Düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Atık Yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile 26-29 Ocak arasında, Antalya’da 4 gün süren “2023’e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu” düzenlendi.

Bakanlık, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda; temiz üretim ilkeleri çerçevesinde, atıkların geri kazanım oranının en üst seviyeye çıkarılması için atık yönetimi alanındaki çalışmalarını sürdürmekte. 2023’e doğru yola emin adımlarla devam edilmesi konusunda müşterek işbirliği adına başta üniversiteler, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odası ve birlikler, enstitüler ve belediyeler ile bilgi alışverişinde bulunulması ve atık yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile “2023’e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu” gerçekleştirdi.

Açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce tarafından yapılan sempozyuma, 400 ün üzerinde kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünden 750 kişiden fazla kişi katıldı.

30 oturumda 78 konuşmacı yer aldı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “2023’e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumunda 30 oturumda 78 konuşmacı yer aldı. Sempozyumda; Ulusal Geri Dönüşüm Startejisi ve Eylem Planı, Atık Yönetiminde Yeni Mevzuat, Maden Atıklarının Yönetimi, Sağlık Kuruluşlarında Atık Yönetimi, Tıbbi Atıkların Bertarafı, Atık Yönetiminde Ar-Ge Çalışmaları, Atık Yönetiminde Uygulanacak Teşvikler ve Finansman Kaynakları, Kentsel Dönüşümde Atık Yönetimi, Düzenli Depolama Sahaları, İklim Değişikliği ve Sızıntı Suyu Yönetimi, Madeni Atık Yağ Yönetimi ve Geri Kazanım Teknolojileri, Bitkisel Atık Yağlardan Biyodizel Üretimi, Temiz Çevre ve Sağlıklı Hayat Projesi, Hayvansal Atık ve Hayvansal Yan Ürün Yönetimi, Tehlikeli Atık Yönetimi, Atık Pillerin Toplanmasında Uygulanacak Temel Stratejiler, ÖTL Yönetiminin Avrupa ve Türkiye’deki Uygulamaları, Atık Akü Geri Kazanımının İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri, Atıktan Enerji ve Alternatif Hammadde, Ambalaj Atıkları Avrupa Birliği Uygulamaları, Ambalaj Atıklarının Yönetiminde Ekonomik İşletmeler ve Yetkilendirilmiş Kuruluşlar, Atık Elektrikli Ve Elektronik Eşyaların Yönetimi, Ömrünü Tamamlamış Araçların Yönetim Sisteminin Etkinleştirilmesi, Yaklaşımlar ve Öneriler, Atıkların Yeniden Kullanılması, Belediye Atıklarının Yönetimi, Atık Ekonomisi ve Atık Yönetiminde İşci Sağlığı ve İş Güvenliği oturumlarında sunum, konuşma ve değerlendirmeler yapıldı.

ÇEVKO Vakfı, Atık Yönetimi Sempozyumunda…

Sempozyumda ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yerel Yönetimlerde Ambalaj Atıkları Toplama Sistemi” konulu panele konuşmacı olarak katılırken; ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk ise, “Ambalaj Atıklarının Yönetiminde Ekonomik İşletmeler ve Yetkilendirilmiş Kuruluşlar” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.
ÇEVKO Vakfı’nın standı ve Çevreci Kedi ÇEVKİ ile ambalaj atıkları karakterleri katılımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılaştı.

Yeni teknoloji ve uygulamalar masaya yatırıldı

Ayrıca, Sempozyumda; atık yönetimi alanındaki yeni ve temiz üretim teknolojileri, biyoreaktör tipi atık depolama, solidifikasyon ve stabilizasyon işlemleri, atık getirme merkezi gibi yeni teknoloji ve uygulamalar çeşitli oturumlarda ele alındı. Sempozyuma Avrupa Çevre Bürosu, Expra, İfas gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri de sunum yaparak katıldılar.
2023’e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumunda, 19 farklı üniversiteden akademisyenler farklı oturumlarda sunumlarıyla sempozyumda yer aldılar.

Kaynak :http://www.cevko.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=247:atik-yonetimi-sempozyumu-antalya-da-duzenlendi&catid=11&Itemid=131&lang=tr

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7337956/public_html/wp-content/themes/geoit/comments.php on line 24