1. Ana Sayfa
  2. Sürdürülebilirlik
  3. Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri’nin 2018 yılı kazananları açıklandı

Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri’nin 2018 yılı kazananları açıklandı

Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri’nin  2018 yılı kazananları açıklandı

Küresel gıda sisteminin benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğu günümüzde Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) ile Thomson Reuters Vakfı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri” sahiplerini buldu. “Açlık ve Obezite”, “Gıda ve Yakıt”, “İsraf ve Açlıktan Ölüm” başlıklarında geleceğimizi tehdit eden konulara ışık tutmak için düzenlenen yarışmanın kazananları gerçekleştirilen Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nda açıkladı.

Ana akım ve yeni medyanın gücünden yararlanarak uluslararası kamuoyunun dikkatini gıda sistemindeki ikilemlere çekmeyi hedefleyen yarışmanın 4 kategorideki kazananları, ödüllerine Milano’da 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nda kavuştu.

Gazeteci, fotoğrafçı, gıda ve tarım sürdürülebilirlik politikaları ve araştırmaları uzmanı profesyonellerden oluşan yarışma jürisi, “Yayınlanmış Görsel”, “Yayınlanmamış Görsel”, “Yayınlanmış Makale” ve “Yayınlanmamış Makale” adlı dört farklı kategoride finale kalan haber çalışmalarını ana fikir, özgünlük, yaratıcılık gibi çeşitli kriterlerde değerlendirdi. Finale kalan tüm haber çalışmaları ayrıca kazananın halk oylamasıyla belirlendiği “Webin En İyisi” kategorisinde yarıştı. Bu kategoride halk, gıda sürdürülebilirliği konusunun en iyi şekilde işlendiğini düşündüğü haberi oylayarak kazananı belirledi.

 Küresel gıda sisteminin üç ikilemi olan “Açlık ve Obezite”, “Gıda ve Yakıt”, “İsraf ve Açlıktan Ölüm” konularına ışık tutmak, dikkat çekmek ve bunları ele almanın yollarını bulmak amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında, gazetecilerin sürdürülebilir geleceğe giden yolda önemli bir rol üstlendiğinin altını çizen BCFN Başkanı Guido Barilla; “Gazeteciler, günümüzün gıda sürdürülebilirliğine ilişkin sorunlarına bir çözüm yolu sunan hikayeleri haberlere taşıdığı takdirde bir değişimden söz edebiliriz. İnsanların gıda sürdürülebilirliğine hassasiyet göstermeye başlaması için yiyecek seçimlerinin ne kadar önemli olduğundan haberdar olması gerekiyor. Ancak bu şekilde insanlık ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir gelecek mümkün olabilir” dedi.

 Bu yılki başvuruların olağanüstü olduğunu söyleyen Thomas Reuters Vakfı CEO’su Monique Villa ise; “Yoksulluk, aşırı tüketim, nüfus artışı ve iklim değişikliği gibi kritik konuları geniş bir kitleye ulaştırarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için ilk adımlarımızı atıyoruz. Bu yıl ödül kazanan haber çalışmalarının her biri, küresel gıda krizine sınırları zorlayan ve yenilikçi bakış açısıyla yaklaşan çalışmalar. Gezegenimizi tehdit eden bu önemli konuya ilişkin böyle başarılı haberler görmek heyecan verici” açıklamasını yaptı.

 

“Yayınlanmış Görsel” kategorisinde dünyanın farklı ülkelerinden çocukların beslenme alışkanlıklarını gözler önüne sererek doğru beslenme bilincinin küçük yaşlarda oluşması gerektiğini vurguladığı Time Dergisi’nde yer alan “Geçim Kaynağı” adlı haber çalışmasıyla Gregg Segall ödül alırken; Helena Bottemiller Evich, tükettiğimiz gıdaların her geçen gün daha sağlıksız olmaya başladığını vurguladığı, Politico’da yayımlanan “Büyük Gıda Çöküşü” adlı makalesiyle “Yayınlanmış Makale” kategorisinde ödüle layık görüldü.

 Ruanda’daki çocukların yetersiz beslenme sorununa dikkat çeken çalışmasıyla “Yayınlanmamış Görsel” kategorisinde Maggie Andresen ödül alırken; Filipinler’de balıkçılığın tehlike altında olduğu ve böyle giderse 2048’de ülkede tüketilecek balık kalmayacağının uyarısını yaptığı makalesiyle Nastasha Alli, “Yayınlanmamış Makale” kategorisinde ödüllendirildi. “Webin En İyisi” ödülü ise Güney Afrika’daki siyasi eşitsizliğin gıdaya erişimde sorunlara yol açtığının altını çizen “Gıda Irkçılığı” adlı belgesel çalışmasıyla Kim Harrisberg’in oldu.

“Yayınlanmış Görsel” ve “Yayınlanmış Makale” kategorilerinin galipleri 10 bin Euro ile ödüllendirilirken; “Yayınlanmamış Görsel”, “Yayınlanmamış Makale” kategorilerinin kazananları ve “Webin En İyisi” kategorisinde ilk üçte yer alan gazeteciler ise Thomas Reuters Vakfı’nın 2019’da Londra’da gıda haberciliği özelinde düzenlenecek atölye çalışmasına katılmaya hak kazandı. Aynı zamanda henüz yayınlanmamış ödüllü haber çalışmalarına iki vakfın web sitesinde yer verildi ve 1 milyar okuyucuya ulaşan Reuters haber ağına dahil edildi.

 

 

Yorum Yap


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7337956/public_html/wp-content/themes/geoit/comments.php on line 24