1. Ana Sayfa
  2. Yenilenebilir Enerji
  3. Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Diğer adı fotovoltaik piller ya da güneş hücreleri olan güneş pilleri üzerlerine düşen güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklerdir. Güneş pilleri nedir sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmek için öncelikle fotovoltaik kelimesinin anlamını incelemek gerekmektedir. Fotovoltaik yunanca bir kelime olup foto ışık ve voltaic gerilim anlamında ki kelimelerin birleşimidir.

gunes pillerinde yeni teknolojiler - Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Güneş pilleri günlük yaşamın her alanında enerji üretmek amacıyla kullanılan aletlerdir. Alarm sistemleri, aydınlatmalar, haberleşme sistemleri, güvenlik kameraları güneş pilleri kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bunlar dışında güneş pilleri elektrik dağıtım sistemlerinde, orman gözetleme kulelerinde, deniz fenerlerinde, sulama sistemlerinde, küçük bahçe ve hobi evlerinin elektrik ihtiyacını karşılamada kullanılmaktadır.

gunes pilleri hakkinda - Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Güneş pilleri yenilenebilir kaynaklar olması sebebiyle kullanımı arttırılan ve tercih edilen alternatiflerdir. Güneş pilleri soğurdukları güneş ışınlarının çoğunu elektrik enerjisine dönüştürmeleri durumda yüksek verimli kabul edilmektedir. Yapılarında kullanılacak çeşitli maddeler ile bu büyük oranda sağlanabilmektedir ancak gerekli maddelerin kullanımı maliyeti arttırmakta bu da çok önemli alanlar dışında pek tercih edilmemektedir. Örneğin üretimde galyum arsenür (GaAs) kullanılarak verimlilik arttırılabilmektedir ancak bu ürünler için güneş pilleri nerelerde kullanılır sorusuna verilecek cevap çok sınırlı olmaktadır. Ürünün yüksek maliyeti nedeniyle bu piller sadece uzay teknolojilerinde ve haberleşme uydularında kullanılmaktadır. Üretim maliyetini minimuma indirmek amacıyla yeni alternatif materyaller araştırılmış ve farklı ürünler kullanılmıştır.

Son zamanlarda ise perovskit tipi güneş pilleri ön plana çıkmış ve sağladığı verimlilik ile de dikkatleri üzerine toplamıştır. Perovskit pillerinin kullanımı ile güneş pillerinde verimliliğin arttırılması ve maliyetin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca perovskit pillerin diğer pillere göre bir başka avantajıda farklı dalga boylarına sahip dalga boylarına karşı da duyarlı olmalarıdır. Bu avantaj da pilin soğurduğu güneş ışınlarından daha fazla yararlanmasını ve sonucunda da da fazla elektrik enerjisi üretmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu piller daha esnek, şeffaf ve hafif olması ile diğer pillerden ayrılmaktadır.

Tüm bu avantajlara rağmen perovskit piller belli dezavantajları da içermektedir. Bunlardan en önemlisi yapısında bulundurduğu kurşun metalidir. Kurşun insan sağlığını tehdit edebilecek bir metaldir. Ayrıca perovskit yapısı dışında kullanılacak metallerin maliyetinin yüksek olması ve düşük kararlılığa sahip olmaları da pillerin dezavantajları arasında yer almaktadır.

Kaynak : http://ekolojist.net/gunes-pillerinde-yeni-teknolojiler/

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap