1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Heybeliada’daki plajda ağaçlar kesildi, Sit alanı şantiyeye çevrildi

Heybeliada’daki plajda ağaçlar kesildi, Sit alanı şantiyeye çevrildi

Heybeliada’daki plajda ağaçlar kesildi, Sit alanı şantiyeye çevrildi

Heybeliada sakinleri, tarihi plajın dokusunun bozulmasına tepki gösterdi.

Heybeliada’da mülkiyeti Darülaceze’ye ait olan tarihi Sadık Güzel Osman Plajı’nda “basit onarım ve tadilat” adı altında ağaçların kesildiği, sit alanının şantiye alanına çevrildiği ortaya çıktı. Heybeliada sakinleri, “Daha önce olmayan kotlar oluşturuldu. Sit alanına aquapark ve havuzlar yapılacak. Erguvan olmak üzere birçok ayva ve söğüt ağacı kesildi. Buna nasıl izin veriliyor?” diye tepki gösterdi. Plajı işleten Green Beach’in sahibi, iznin alınmasında mühendislerin kendilerini yanılttığını öne sürerken Adalar Belediyesi yetkilisi, şikâyet üzerine tutanak tutulduğunu ve projenin durdurulduğunu açıkladı.

Heybeliada sakinleri, tarihi plajın dokusunun bozulmasına tepki gösterdi. Ada sakinlerinden avukat Mustafa Lütfi Kıyıcı, alanın büyük kısmının yıllar önce ağaç olduğu zamanla ağaçların kesildiğini ve belediyeden bazı yetkililerin bu alandaki tahribata göz yumduğunu savundu. Yurttaşların tepkisi ve girişimi üzerine plajda inceleme yapan Adalar Belediyesi, “Yapı tahdit” tutanağı düzenleyerek projeyi durdurdu.

Kültür Varlıkları Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Çakmak, işletmenin aldığı iznin sınırlarını aştığına dikkat çekti. Çakmak, alınan izinle uygulama arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Çakmak, “Orada ne yapılırsa yapılsın İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin almak zorundalar” dedi.

Plajın 5 yılda bir ihaleye çıkarıldığını ve plajın 2001’den beri kendi işletmelerinde olduğunu kaydeden Green Beach sahibi İsmail Cevahir, “Adalar’da izin almak zor. Mecbur, ‘basit onarımla’ izin alındı. Evet kestik, ama sadece 16 ağaç kestik. Bir ay içinde 100 palmiye ağacı dikeceğiz. Mühendislerimiz tarafından yanıltıldık” dedi.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/heybeliada-daki-plajda-agaclar-kesildi-sit-alani-santiyeye-cevrildi,850446

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7337956/public_html/wp-content/themes/geoit/comments.php on line 24