1. Ana Sayfa
  2. Yenilenebilir Enerji
  3. Leed Sertifikası Nedir?

Leed Sertifikası Nedir?

Leed Sertifikası Nedir?

Leed Sertifikası Nedir?

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi yani USGBC tertemiz doğa ile uyumlu mimari yapılar oluşturmak amacıyla tasarladığı bu projesiyle tüm alanların tabiat varlıkları korunarak imar edilmesi amacını taşımaktadır. Günümüzde bütün kentsel dönüşüm projelerinde esas alınan bu sertifikasyon programıyla yemyeşil alanlar oluşturmak ve ayrıca enerji, alt yapı, su tesisleri yönünden tamamen tasarruflu ve verimliliği sürdürülebilen kalkınmış alanlar meydana getirmek amaçlanmaktadır.

Bu bakımdan söz konusu proje sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında kalmayarak tüm dünyanın ortaklaşa benimsediği bir sertifikasyon programı özelliğini taşımaktadır. Bu özelliği yönünden dikkate alınarak değerlendirildiği zaman söz konusu sertifikasyon programının leed sertifikası nedir şekliyle bilinmesi gerekmektedir.

yesil bina - Leed Sertifikası Nedir?

 

LEED sertifikası ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından oluşturulan bütün mimari ve imar faaliyetlerinde doğayla uyumlu, tertemiz ve yemyeşil alanlar meydana getirmeyi amaç edinen sertifikasyondur. Bunun için imar çalışması sürdürülen yapılar yeşillendirme çalışmaları yönünden derecelendirilerek belirli kriterlere tabi tutulmaktadır. Bu yönleri açısından değerlendirildiği zaman gerçekten de tümüyle bütün dünyada ortaklaşa gerçekleştirilen proje olarak karşımızdaki yerini koruduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkün olabilmektedir.

Leed SertifikasC4B1 - Leed Sertifikası Nedir?

ABD konseyinin yürüttüğü bu sertifikasyon programı ayrıca leed sertifikası ne işe yarar yönünden de ele alınmalıdır. Başlıca görevlerini şu şekilde ele almak mümkün olabilir:

– Enerji verimliliğini sağlayarak tasarruflu bir enerji üretim ve tüketimi sağlanmasını amaçlamaktadır.

– Su verimliliğinde en yüksek verimlilik hedefleyerek yenilenebilir kaynakların süreklilik arz etmesini amaçlamaktadır.

– Tamamen doğayla uyumlu kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesini amaçlamaktadır.

– İmar faaliyetlerinin sadece insanlar yararına değil ayrıca bütün canlılar yararına ortak olarak yürütülecek çalışmalar bütününü oluşturması amaçlanmaktadır.

yesil odak LEED Sertifikasi Nedir Yesil Bina  - Leed Sertifikası Nedir?

Elbette leed sertifikası kriterleri de bulunmaktadır. Bu kriterler belirli derecelendirme biçimi olarak karşımıza çıkar. Böylelikle her birisinin kendine ait birtakım özellikleri bulunmaktadır.

a) sürdürülebilir arazi kriteri : Bu kriterde kentsel dönüşüm, şehir planlaması ve imar faaliyetlerinin tamamında ABD konseyinin organize ettiği sertifikasyon programına sadık kalınarak çalışmaların devamlılığı amaçlanmaktadır.

b) gümüş altın ve platin kriteri : Bu kriterde ise yeşil binaların oluşturulması için gerekli adımlar ele alınmaktadır. Su verimliliğinin tam olması, inşaat faaliyetlerinin verimli olması başlıca kriterlerdir.

Kaynak : http://ekolojist.net/leed-sertifikasi-nedir/

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap