1. Ana Sayfa
  2. Etklinlikler
  3. Odunpazarı Geri Kazanım Projesi

Odunpazarı Geri Kazanım Projesi

Odunpazarı Geri Kazanım Projesi

“ Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” gereği Ocak 2007 tarihinde hazırlanan Ambalaj Atıkları Yönetim Planı doğrultusunda Odunpazarı Geri Kazanım Projesi hayata geçirilmiştir. 2007 yılında başlayan projeye her yıl yeni mahalleler eklenmek suretiyle 2012 yılı sonu itibariyle 16 mahalleye ulaşılmıştır. Bunun yanında Sanayi Siteleri, Organize Sanayi Bölgesi ile tüm kamu kurumu ve okullarda da proje uygulanmakta olup,  98.000 konut ve 220.000 kişiye hizmet verilmektedir. Vatandaşlar evlerinde çöpten ayrı olarak biriktirdikleri kağıt, plastik, metal ve cam ambalaj atıklarını Belediyemiz tarafından verilen mavi renkli poşetlerle hazırladıklarında, atıklar haftada 2 gün kapılarından alınmaktadır.
Proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin çeşitli illerinde verilen seminerlerde örnek proje olarak gösterilmektedir. Tüm toplama bölgelerinden ayda ortalama 1500 ton geri kazanılabilir atık (Kağıt, Karton, Plastik, Cam, Metal) toplanmaktadır. Proje sayesinde; bu atıklar çöp sahasına gömülmek yerine sanayimizde tekrar hammadde olarak kullanılmakta olup, ülkemizin ekonomik olarak tasarruf etmesine ve çevrenin korunmasına ciddi katkılar sağlanmaktadır.

Kaynak: http://www.odunpazari.bel.tr/odunpazaribelediyesi-19-odunpazari_geri_kazanim_projesi

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/u7337956/public_html/wp-content/themes/geoit/comments.php on line 24