1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Özel olarak eğitilen kargalar izmarit topluyor.

Özel olarak eğitilen kargalar izmarit topluyor.

Özel olarak eğitilen kargalar izmarit topluyor.

Fransa’da bir hayvanat bahçesi benzerine az rastlanan bir program yürütüyor. Parkta özel olarak eğitilen kargalara sigara izmariti ve çöp toplatılıyor.

Hepsini tek tek toplayıp kutuya atıyorlar. Fransa’nın Nantes kentindeki tematik parklardan Puy du Fou, benzerine az rastlanan bir programa ev sahipliği yapıyor. Parkın temizliğinde kargalar başrolde. Kargalar sigara izmariti ve çöp topluyor.

Özel olarak eğitilen 6 karga göreve başladı. Eğitimli kargalar, buldukları izmarit ve çöpleri, kendileri için özel olarak tasarlanmış çöp otomatlarının haznesine atıyor. Otomatın üst kısmındaki başka bir bölmeden ise onlara bu emeğini karşılığı olarak kargaların bayıldığı bir ödül maması veriliyor. Pekiştireç olarak yemi alan kargalar, ikinci tur için yeniden yola koyuluyor.

Park yetkilileri, ödül mamasına ‘deli olan’ kargaların, hızlı bir şekilde izmarit topladığını söylüyor. Yetkililere göre, bir karga 45 dakika içinde ortalama büyüklükteki bir kovayı dolduruyor.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/video/yasam/ozel-olarak-egitilen-kargalar-izmarit-topluyor

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap