plastik atik ayristirma torbasi - Ayrıştırma Üniteleri

Plastik Atıkların Ayrıştırılması

Plastik ve türevleri ürünlerden elde edilen ambalajların geri dönüşümde yeri oldukça büyüktür çünkü günümüzde bu ambalaj grubunun neredeyse girmediği ürün grubu ve sektör kalmamış durumda. Hemen her alanda karşımıza çıkan bu ürün grubunun çevresel zararları yıllardır anlatılır ve konuşulur. Hane halkımıza bu noktada büyük görev düşüyor ve Plastik ve Türevleri Yeşil Kumbara Atık Ünitesinin içine koyacakları her atık ile hem bu atığın geri dönüşümde tekrar kullanımını sağlayabiliriz hem de doğaya yüzyıllarca zarar verebilecek bir çöpün zararlarını bertaraf edebiliriz.

Plastik ambalajlar, kimyasal yapılarına göre Polietilentetraltalat (PET), Polietilen (PE), Polivinilklorür (PVC), Polipropilen (PP), Polistren (PS) olarak adlandırılır. Genellikle su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılan PET, geri dönüştürülerek sentetik elyaf ve dolgu malzemesi haline gelir. Tekstil ve mobilya sektöründe kullanılır. Deterjan kutusu, temizlik malzemesi kabı, şampuan şişesi gibi pek çok ambalaj PE’den üretilir. PE’nin geri dönüşümünden yine bu malzemeler elde edilir. Su, sıvı deterjan, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlan PVC’den imal edilir. PVC’nin geri dönüşümünden, su boruları, zemin kaplama ve çeşitli inşaat dolgu malzemeleri üretilir. Deterjan kutularının kapakları, margarin kapları gibi ambalajların üretiminde kullanılan PP, geri dönüşümünden kırtasiye malzemeleri, sentetik halı tabanı gibi ürünler elde edilir. Yoğurt ve margarin ambalajlarının üretiminde kullanılan PS, geri kazanıldığında yalıtım malzemesi, mutfak gereçleri ve çeşitli levhalar üretilebilmektedir.

kagit atik ayristirma torbasi - Ayrıştırma Üniteleri

Kağıt Atıkların Ayrıştırılması

Evimizde, okulumuzda veya iş ortamımızda ortaya çıkan kağıt, karton ve türevi atıkları ve ambalajları mümkün olan en az hacimle katlayıp Kağıt ve Karton Yeşil Kumbara Atık Ünitesinin içine koyarak atığın geri dönüşümde tekrar kullanımını sağlayabiliriz.

Böylelikle kağıdın ham maddesi olan ağaçların daha az tüketimini desteklemiş oluruz. Ülkemizdeki ve tüm dünyadaki ormanların yaşam süreleri uzar. Koli ve benzeri ambalajlar genellikle kartondan üretilir. Kağıt ve karton ambalajlar dünya üzerinde birçok sektörde kullanılmaktadır. Geri dönüşümde tekrar kullanılabilmeleri için bu ambalajların temiz ve kuru olmaları gerekmektedir. Kağıt ve karton ambalajların geri kazanımı ile yeniden kağıt ve karton üretilir, ormanlar korunur ve enerji tasarrufu sağlanır.

metal kompozit atik ayristirma torbasi - Ayrıştırma Üniteleri

Metal ve Kompozit Atıkların Ayrıştırılması

Metal atıkların büyük kısmını alüminyum grubu ambalajlar oluşturuyor. Günlük yaşantımızda başta içecek ve yiyecek grubu olmak üzere pek çok alanda karşımıza çıkan metal ambalajlar doğaya bırakıldıklarında olumsuz çevresel etkileri çok yüksek olan ürün grubundalar.

Metal kutu içecekler, konserve kutuları, peynir, zeytin salça vb ambalajlı ürünler, sıvı yağlar, bazı katı yağlar, evsel ve endüstriyel temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri ve daha pek çok ürün de metal ambalajlar kullanılıyor.  Metal ambalajları monoblok ambalaj çeşidi olarak gördüğümüz gibi cam-plastik-metal gibi çeşitli malzemelerden yapılmış ürünlerde sadece kapak olarak da görebiliyoruz. Geri dönüşümünün hammadde ve enerji tasarrufu boyutlarında artıları büyük bu ürün grubunun ve tabi ki sürdürülebilir ürünler olma özellikleri de en büyük artıları.

Ülkemizde genellikle kağıt ve karton ambalajlarda birlikte ayrıştırılan, bazen de plastik ambalajların içine koyularak tasnif edilebilen kompozit ambalajlar evlerde doğru ayrıştırıldıkları taktirde geri dönüşümde çok önemli bir emek sarfiyatı ve hammadde kaybının önüne geçiliyor.

Kompozit malzemeli ambalajlar, süt ve meyve suyu gibi içecekler ile sıvı gıdaların ambalajlanmasında kullanılır. Bu ambalajlar,  %80 oranında kağıttan üretilir, kalan bölümü plastik ve alüminyum hammaddeler oluşturmaktadır. Kullanılmış kompozitin geri dönüşümü ile yalıtım ve inşaat sektörüne yönelik hammadde üretilebilmektedir. Çatı izolasyon malzemesi, neme dayanıklı yüksek mekanik dirence sahip yonga levhalar kompozit geri dönüşümünden elde edilebiliyor. Bu malzemeler ayrıca ambalaj ve mobilya sektörlerinde de kullanılır. Kompozit ambalajların içerdiği kağıt elyafı, çeşitli kâğıt ürünlerine dönüştürülerek, ekonomiye geri kazandırılabilmektedir. Yani kompozit ambalajları evimizde Kompozit Yeşil Kumbara Atık Ünitesinin içine koyarak oldukça kıymetli olan bu atığın geri dönüşümde tekrar kullanımını sağlayabiliriz.

pil elektronik atik ayristirma torbasi - Ayrıştırma Üniteleri

Pil ve Elektronik Atıkların Ayrıştırılması


Elektronik Atık (E-Atık); kullanım ömrünü tamamlamış olan, içerisinde bir veya daha fazla elektrik iletim elemanı bulunduran ürünlere verilen addır. E-atıklar genel olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır;
Elektronik atıkların sınıflandırılması aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

  • Büyük ev eşyaları (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb)
  •  Küçük ev aletleri (elektrik süpürgesi, tost makinesi vb)  
  •  Bilişim ve telekomünikasyon cihazları ( her türlü bilgisayar ve telefonlar)
  • Tüketicinin kullandığı eğlencelik küçük el eşyaları (video kamera, müzik enstrümanları)
  •   Aydınlatma ekipmanları (flüoresan lamba ve ampuller vb)
  •  Büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere elektrikli ve elektronik aletler (matkap ve testereler)
  • Oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri (Video oyunları, jetonlu makineler
  • Tıbbi cihazlar (diyaliz ve analiz ekipmanları)
  •  İzleme ve kontrol aletleri (termostatlar ve ısı ayarlayıcıları)
  •  Otomatlar (para ve içecek otomatları)

Görüldüğü gibi elektronik atıklarında ürün grubu çok geniş bir yelpazede yer alıyor. Bu grubu evimizde veya işyerimizde aynı ünite içinde biriktirilip ilgili kumbaralara ayrı ayrı bırakılabilen veya atık toplayıcısı firma tarafından topluca alınıp daha sonra tasnif edilen, pilleri ve elektrik-telefon-bilgisayar-anten vb kablo ürünlerini de eklediğimizde liste gerçekten çok uzuyor.

Kullanım ömürlerini tamamlamadan teslim edersek eğer, ufak tamirlerle-montajlarla müdahale edilerek ihtiyacı olan ülkelere gönderilerek ikinci el olarak kullanılabilen, parçalara ayrıştırılıp elektrik-elektronik grubu başta olmak üzere, plastik, metal ve cam gruplarına da hammadde çıkarılabilen elektronik ve pil atıklarının geri dönüşümü çok önem arz etmektedir. Çürümeye terk edilerek çevre ve görüntü kirliliği yaratmaları yerine sürdürülebilir atıklar olması çok uygun olana bir diğer gruptur pil ve elektronik atıklar.

cam atik ayristirma torbasijpg - Ayrıştırma Üniteleri

Cam Atıklarının Ayrıştırılması

Cam Atıkları Ayrıştırma Ünitesi