1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 2018’de 6.5 milyar TL çöpe gitti

2018’de 6.5 milyar TL çöpe gitti

2018’de 6.5 milyar TL çöpe gitti

Türkiye’de sadece 2018 yılında geri kazanılabilir atıkların değerlendirilmemesi sonucu yaklaşık 6.5 milyar TL ekonomik kayıp yaşandı.

Atık Kağıt ve Geri dönüşümcüler Derneği Çevre ve Atık Yönetim Müdürü Serhan Maden, Altınbaş Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırma Merkezi (EÇAM) tarafından düzenlenen ‘İstanbul’da Çöp ve Atık Yönetimi’ panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de her yıl 6.5 milyar TL’nin doğrudan çöpte gömülü kaldığını söyledi.

Maden, “Türkiye metal hurdacılığında birinci sırada. Plastik, cam, alüminyum ve çelik sektöründe sadece 2018 yılında depolama alanlarına gömülen geri kazanılabilir atıkların toplam değeri yaklaşık 6.5 milyar TL’dir. Bu kadar büyük bir parayı her yıl çöpe gönderiyoruz. Bu sadece direkt olarak gömülen para, bir de bunların taşıma, depolama için de para harcıyoruz. Bunları da hesaba kattığımızda kaybımız çok daha fazla büyüyor” dedi.

KAĞITTA GERİ TOPLAMA ORANI YÜKSELMELİ

Maden, Türkiye’de kağıt geri dönüşümünün yetersizliği nedeniyle yurt dışından daha yüksek oranda kağıt ithal edildiğini söyledi. İhtiyacı karşılayabilmek için piyasadaki atık kağıt toplama oranının yüzde 70’lere ulaşması gerektiğini belirtti.

Kaynak: https://www.enerjigunlugu.net/2018de-6-5-milyar-tl-cope-gitti-32234h.htm

Yazar Hakkında

Yeşil Kumbara

Yeşil Kumbara projesi katı atıkların ayrıştırılması ve ekonomiye geri kazandırılması mottosuyla çalışmaktadır. Devlet desteği ile yürütülmesi hedeflenen proje ekonomi için kalkınma projesidir.

Yorum Yap